Stovka Jarním Šluknovskem 2017
prohrané 1. místo „kámen, nůžky, papír“

Reportáž ze závodu

Od Krakonošovy stovky jsem nic velkého kromě Horské Výzvy neběžel a tedy už bylo na čase to rychle změnit. Plán byl Pražská stovka, ale kyčel mě udělala stop na cca tři měsíce a tedy první krásný závod v seznamu byla stovka Jarním Šluknovskem. Závod dlouhý 102km s 4050m pozitivního převýšení vedl v nádherné krajině Saského Švýcarska a startoval v Mikulášovicích, kde byl start již několika závodů.

Letošní trasu tvořily dva okruhy 63km + 39km, která vedla z Mikulášovic na Gr. Pohlshorn, Gr. Winterberg, Schmilka, Schrammsteine, Ostrau, Hohe Liebe, Kl.Winterberg, Kuhstall, Obere Schleuse a zpět do Mikulášovic, kde byla velká kontrola. Trasa pak dále znova vedla do Německa na Unger a zpátky do Mikulášovic. Nádherná krajina a hlavně startovalo se v 5:30, tedy totálně nezvyklý čas, rozhodnutí ale velice dobré.

Řekl jsem si, že jdu do toho, cíl je dokončit, naběháno něco je, zázrak žádný díky bolesti kyčle, nic jsem neočekával. Ranní běh nesnáším, strašně dlouho mě trvá dát se do tempa. Běhám ráno s blfanem, ale to jen kousek a přežiju to. Počasí mělo být krásné a tedy docela i přes nervozitu jsem se zase těšil na běh. Večer jsem potkal Aleše Zavorala a v hlavě byl plán zkusit se ho držet. Je to, ale neskutečný borec a tedy uvidím, jak to půjde a hlavně díky práci jsem ho dlouho neviděl a těšil se na popovídání.

Tedy ráno jsem se postavil na start a vydal se vstříc nádherné krajině. Rozběhl jsem to a snažil se přežít ranní běh a koukal po Alešovi, ale ten nikde. Co se stalo? Za chvilku ale za mnou dupot a nadávání a Aleš, zaspal start :-) Začal jsem běžet s ním a zkoušel se ho držet. Z kopce jasně dominoval jeho valící se styl, na to prostě nemám. A můj kdysi zlomený krk jasně říkal, na to kašli, na to nemáš, ale do kopce jsem mu stačil a vždy ho dohnal a začal jsem přemýšlet, jestli mám zabojovat a uběhnout mu, ale cíl byl od začátku dokončit a nevěděl jsem, co tělo udělá po tak dlouhém odloučení od stovek.

Běžel jsem s ním a udělal dobře. Aleši strašně moc děkuji, byl to super běh a dobře jsem si s tebou popovídal a děkuji za lekce z fotografování a pózování. Jsi fakt borec a těším se na další běh s tebou a hodně držím palce, ať ti vyjde závod na kolech v červnu.

Tedy ale zpátky k běhu. Trasu pořadatelé vybrali fakt neskutečně a byla to nádherná krajina, ostré seběhy, úzké schody, žebříky, ale i dlouhé běžecké pasáže, prostě nádhera. Od začátku se běželo parádně a cítil jsem se nezvykle dobře, nechápal jsem. Hlavně plně jsem dobíral živiny na úžasných občerstvovačkách a za celý běh vypil tak dvě piva. To bylo asi to, co mě udělalo dobře a vždy spravilo žaludek. Na posledním závodě na HV Šumava jsem protrpěl s žaludkem. Po 60km začala trochu blbnout vyléčená kyčel, ale naštěstí bolest ustoupila díky chvilkovému odpočinku v Mikulášovicích.

Po výběhu do druhé části jsem jasně řekl Alešovi, že nehodlám vytahovat čelovku a běh tomu začal odpovídat. Druhá část už byla skoro celá běžecká a šlo to rychle. Závod jsem s Alešem doběhl v čase 13 hodin 44 minut a hlavně za světla a tedy na pro mě neskutečném 1. – 2. místě. Plán byl jen doběhnout, ale toto, no perfektní. Jen doma mám pohár za druhé místo, neboť já trdlo jsem o pohár za první místo hrál s Alešem kámen, nůžky, papír, a než jsem stačil máchnout, už jsem prohrál, ale vůbec to nevadilo. Běh ve dvojící s Alešem byl super a děkuji. Jen druhý a třetí den jsem cítil, že běžet z kopce stylem Aleš mě stálo trošku více a byl jsem rád, že jsem usedl na jisté místo a pak se i zvedl.

Chtěl bych moc poděkovat celému pořadatelskému teamu a zajištění neskutečných občerstvovaček. Moc děkuji a těším se na další závod pod taktovkou Olafa.

Jinak do závodu jsem poprvé zariskoval a vyzkoušel boty, ve kterých jsem měl naběháno tak 20km, jednalo se o značku Columbia Montrail Trans Alps F.K.T. Běžel jsem už v hodně značkách, ale toto mě úplně překvapilo. Tohle jsem nečekal, plně držely na pískovci, blátě a žádné otlačeniny. Mohu jen doporučit a velice děkuji Columbii za možnost v nich běžet. Děkuji.