Lysohorský čtyřlístek 2015

Reportáž ze závodu

V sobotu 1.8. se doma v Beskydech konalo MČR v UltraSkyMarathonu – 66km/4000m. Po 10 měsících jsem se konečně cítil zdravotně úplně fit, a na závod jsem se moc těšil, ale tak nějak převládala taktika, že si to rozběhnu na pohodu, a hlavně doběhnu.

Start závodu byl naplánován na 7. hodinu ranní v krásném horském areálu na Armaturce. Začalo se výběhem místní sjezdovky, poté jsme přeběhli po hřebeni přes Švarnou Hanku až na Ježánky a odtud už zase stoupali, poprvé na Lysou. Nahoru jsem se držel zkušených borců (pozdějších medailistů), kteří si to rozběhli tak, jak potřebovali. Ale dolů mi už chlapi začali utíkat, a já jsem věděl, že pokud chci dokončit, musím zvolnit.

V údolí Krásné jsem je před sebou viděl naposled. Nahoru jsem musel ze svých nároků slevit, zvolnil jsem, předběhli mě dva kluci, ale stále jsem se držel v první desítce. V druhém seběhu dolů na Mazák, se objevily první problémy s křečemi , které mě poté trápily až do konce závodu. Dole jsem tedy musel zhruba na 10 minut zastavit, trošku se protáhnout , abych mohl dále pokračovat.

Třetí výstup byl nekonečný, nahoru jsem se nějak protrápil a v třetím seběhu do Malenovic mě křeče postihly znovu. Znovu jsem tedy na 10 minut zastavil a osvěžil nohy ve vodě. Do kopce jsem se vzpamatoval, ztrátu smazal a dokonce jsem předběhl dva soupeře a držel 8.místo.

Následoval už jen poslední 10km seběh s jedním mírným stoupáním. Zhruba 5km před cílem jsem v dáli před sebou zahledl první ženu, a průběžně sedmou v pořadí, Míšu Mertovou. Cítil jsem se dobře a po 60km se mi nohy poprvé od startu pořádně rozeběhly, a tak jsem se tedy rozhodl Míšu stíhat. To se mi asi 2km před cílem povedlo, a následoval tedy společný doběh do cíle, který vyvrcholil závěrečným 500metrovým sprintem. Nakonec jsem byl úspěšnější a doběhl na 7. místě v čase 7:47 hod.

Děkuji pořadatelům za perfektně zorganizovaný a po celou dobu velice přátelský závod. A také všem, kteří mě nejen na trati podporovali. Bez Vás, kamarádů, by to nešlo. A samozřejmě českému TNF a všem partnerům za jejich podporu.

Díky, Mara

Fotografie