Beskydský Nezmar 2014

Reportáž ze závodu

V sobotu 27.9. jsem se postavil na start tohoto závodu, který se konal v pro mě skoro neznámých Slezských Beskydech, a byl zařazen do Czech Sky Running Series. Start byl v Bystřici nad Olší, trasa měřila 107km/5787m, čekalo nás 11 stoupání, z toho 6 sjezdovek. Počasí nebylo zrovna ideální, celou noc i nad ránem neustále pršelo, na hřebenech byla velmi hustá mlha a všude na trati bylo spoustu bahna.

Vystartovali jsme v 00:01, tempo bylo ideální, na 13. kilometru, kde byla první kontrola, jsme běželi skupina asi 7 běžců. Poté přišla první sjezdovka a začalo se to trhat. Vít Otevřel za to hodně vzal, já jsem se chytl a tempo udržel už jen Tomáš Svoboda. Pokračovali jsme tedy společně.

Na Velké Čantoryji jsme už měli menší náskok a pokračovali dále ve stejném tempu, sjezdovky, výstupy, hřebeny, seběhy.. Bohužel na hřebeni mezi Malým a Velkým Stožkem byla mlha, kde nešlo na 10 metrů před sebe vidět, přehlídli jsme značení, zakufrovali poprvé, a ztratili zhruba 20 minut. Předběhl nás jeden závodník, ale na občerstvovací stanici na 48. kilometru jsme doběhli společně.

Odtud jsme vyrazili znovu ve třech, ale na dalších 10km jsme dokázali opět zakufrovat. Ztratili jsme určitě dalších 15 minut, protože když jsme dorazili na kontrolu do Mostů u Jablunkova, závodník, který vybíhal před 10km za námi, si už zde vychutnával velice dobrou polévku.

Odtud jsem vyběhl o něco málo dřív než Vít s Tomem, kluky jsem poté záhledl až pod sjezdovkou Severka, a protože jsem věděl, že sjezdovka je dlouhá a prudká, raději jsem zvolnil ať nevykřečuju, a tak mě Víťa za nedlouho dohnal.

Na občerstvovačku v Horní Lomné (78km) jsme dorazili ve dvou, a Tom už nějakou minutku ztrácel. Moc jsme se zde nezdrželi, ihned jsme vyběhli a udržovali stejné tempo. Už nás naštěstí nečekala žádná sjezdovka. Stoupání na Slavíč a poté na Kamenitý a Kozubovou byly sice dlouhé, ale ne už tak strmé.

Na poslední kontrole (96km) jsme už měli několikaminutový náskok. Zbýval tedy už jen poslední kopec a to byl Ostrý. Vystoupali jsme nahoru, a seběh dolů do Bystřice nad Olší už byl výklus. Do cíle jsme doběhli v čase 15:20 společně. Domluvili jsme se takhle. Vít byl lepší do kopce, já s kopce, mohl jsem tedy v tom závěrečném 9tikilometrovém seběhu utéct, sil jsem měl dost, ale nechtěl jsem. Vítek si zasloužil vyhrát úplně stejně jako já. Takřka celý závod jsme odtáhli společně, chtěl jsem, ať doběhneme i do cíle společně, aby to bylo fér. S pořadateli jsme tohle naše rozhodnutí konzultovali, něměl s tím problém, takže v cíli bylo vše v pořádku.

Poděkovaní patří všem partnerům, firmě THE NORTH FACE, Makymu za super závod, lidem za podporu a hlavně bráchovi s Kulišem za suport na trati. Díky moc!!

Mara

Momentka ze závodu

Fotografie