Horská výzva Jeseníky 2014

Reportáž ze závodu

Rock Point Horská výzva je jediný vícedílný seriál závodů dvojic a dogtrekingu v České republice, který se koná ve všech našich velkých pohořích, a letos by ještě měl přibýt závod na Slovensku. První závod byl situován do skiareálu v Koutech nad Desnou na noc z 11. na 12. dubna.

Do Koutu jsme s parťákem Pavlem Blablou dorazili v pátek kolem 8. hodiny večerní. Samotný závod začínal až před půlnocí, takže jsme měli dostatek času. Registraci jsme vyřídili ihned, a tak jsme měli zhruba 3 hodiny na přípravu. Každý z nás využil tenhle čas jinak, já jsem ještě na chvíli usnul, Pavel studoval mapu.

Závod začal přesně ve 23:55, a taktika byla docela jasná, držet se špičky a nenechat si utéct čelo. To se nám zhruba do poloviny závodu dařilo velice dobře. Trasa vedla z Koutu nad Desnou, výstupem přes Vřesovou studánku až na Keprník. Odtud následoval dlouhý seběh do Ramzové, kde byla také první občerstvovací stanice. Tady jsme dorazili asi po hodině a půl, společně s dalšími 3 týmy, rozestupy byly minimální, doplnili jsme jen trochu vitamínů a běželi dál.

Závod dále pokračoval výstupem na Šerák, který byl hodně výživný, a nutno říct, že jsem se z toho vzpamatovával ještě při výstupu na Praděd. V seběhu na Červenohorské sedlo, kde byla druhá občerstvovací stanice, jsme už ztráceli kontakt s čelem závodu. A když nás při cestě na Praděd předběhla další dvojice, tak jsem myslel, že už budeme výsledkovou listinou jen padat níž a níž, protože jsem se fakt trápil. Jenž jakmile jsme se bližili k vrcholu Pradědu, jako by mě někdo polil živou vodou, a najednou se mi běželo zase dobře. Ještě před vrcholem jsme ztrátu na 4. tým smazali, a v seběhu na Ovčárnu jsme se dostali před něj.

Na Ovčárně byla poslední kontrola a cca 18 km do cíle. Doplnili jsme jen trochu vody, a jelikož byla tma, viděli jsme čelovky 3. týmu zhruba minutu před námi. Asi po 2km jsme se na 3. tým dotáhli a při první možnosti jsme se dostali před něj. V tu chvíli jsem věděl, že 3. místo už nepustíme.

Posledních asi 15km bylo skoro pořád z mírného kopce, následoval už jen jeden mírný výstup na Dlouhé Stráně, ale zvládli jsme to naprosto v pohodě. Náskok jsme už měli takový, že tým za námi jsme už ani jednou neviděli. Z Dlouhých Stráni jsme dále postupovali k Tetřeví chatě. Tady začala jediná část závodu, kde nebylo vůbec žádné značení, a tak trošku zmateně jsme doběhli k závěřečné části závodu. Tou byla sjezdovka, po které se běželo zpět do Ski areálu v Koutech. Seběh po sjezdovce jsem si už užívali, věděli jsme, že ztrátu na 2. tým už nesmažeme, a náskok na 4. tým už byl také dostatečný. Do cíle jsme doběhli v čase 7:02:19 na konečném 3. místě. Vyčerpaní, ale spokojení.

Je třeba ještě říct, že to byl první závod který jsme společně s Pavlem absolvovali. A dopadlo to skvěle. V nabité konkurenci startovního pole jsme vybojovali vynikající 3. místo, kterého si nesmírně vážíme. Teď už se moc těšíme na další závod, který se koná už 9. a 10. května na Šumavě. Laťku jsme si nastavili poměrně vysoko, ale určitě se budeme snažit výsledek ještě vylepšit.

Závěrem bych chtěl moc poděkovat firmě The North Face za poskytnuté vybavení, bez kterého by to nešlo.