• Datum konání: 27.-28. ledna 2012
  • Složení týmu: Honza, Pavel
  • Umístění: 7. místo celkově, 2. místo ve své kategorii
  • Oficiální stránky závodu

Už více jak 10 dní uplynulo od startu MČR v zimním horském maratonu jednotlivců a štafetě dvojic 24 hodin na Lysé hoře a konečně jsem se dokopal k napsání, alespoň páru řádků, jak závod probíhal. Většina závodů, kterých se účastníme, probíhá v teplejších obdobích, a proto jsme si jako správní XRUNNERS nemohli tohle zimní mistrovství nechat ujít.

Pořadatelům se opět začátek vydařil a organizačně nebylo, co vytknout. Akreditaci jsme s Pavlem stihli ještě v pátek večer před závodem a pak další den už stačilo se dostavit před 9 k hotelu Bezruč v Malenovicích, kde bylo veškeré zázemí.

Závod začínal v sobotu v 10 hodin u hasičské zbrojnice v Malenovicích a cílem jak jednotlivců, tak i štafet bylo zdolat, co možná nejvíce okruhů od hotelu Bezruč přes Lysou horu zpátky k hotelu. Celkem tahle trasa měřila 10 km a převýšení činilo 720 metrů a všichni to museli stihnout do limitu 24 hodin.

Při tomhle závodu velice záleželo i na strategii, kterou štafety i jednotlivci zvolí, jestli ujít každý z týmu půlku či se střídat po kolech. S Pavlem jsme ze začátku zvolili, že se vystřídáme vždy po 2 kolech. Na každé kolo jsme počítali, že jej zvládneme cca za 1 hod. a 50 min. Nicméně závod začal a já vyběhl. Tempo ze začátku, než se doběhlo po úvodních 3 km k Bezruči celkem pozvolné. Pak ale přišlo to, co jsem čekal, najednou stěna asi 600 m dlouhá, po které jsem místy musel lézt po čtyřech, abych se vyhrabal o stupínek výše. Pak už cesta vedla místy ostrým, ale povětšinou mírným stoupáním, než se došlo pod úpatí vrcholku Lysé. Ten závěr je už opravdu po otrlejší . Na vrcholku jsem se těšil na seběh zpátky do údolí, ale čas nahoře mě překvapil 1:10, čekal jsem, že tady budeme minimálně o 20 minut později, ale to tempo bylo opravdu neuvěřitelné. Do půl hodiny jsem to stihl zpátky k hotelu, kde jsem už vyhlížel Pavla.

S Pavlem jsme byli totiž domluveni, že i když půjdeme každý 2 kola, tak vždycky ten druhý přinese tomu, co je právě na trati vodu a nějaké lehké občerstvení, jelikož jsme běhali opravdu bez ničeho. Jenže jsme byli orientačně domluveni, že stejně dříve jak za 2 hodinky dole nebudu a já dorazil na základnu za 1:40 a Pavel s vodou nikde. Nedalo se nic dělat. Vyrazil na své druhé kolo bez i občerstvení. Po cestě jsem začínal mít obrovskou žízeň, nezbývalo, než sáhnout po sněhu. Mi chutnala jako zmrzlina. Své 2. Kolo jsem s vypětím všech sil otočil do 1:30, naštěstí Pavel už dole čekal, omluvil se a vyrazil. Pavel otočil své 2 kola neskutečně rychle a za 2:40 otočil 2 kola, načež jsem opět vyrazil já. Nohy už byly trochu ztuhlé, ale pořád to šlo. Zatím jsem měl své 2 kola pořád okolo 1:30. Když po mě nastoupil znova Pavel, domluvili jsme se, že už se budeme točit pouze po kole, což byla pro mě docela úleva.

Byla hluboká noc, rtuť teploměru na vrcholku Lysé se zastavil na -16,5 °C. Nikdo by v tomhle počasí ani psa nevyhnal, jen cca 200 šílenců běhalo v okolí Lysé. Měli jsme za sebou necelých 12 hodin závodu na mě přišla první krize, když jsem doběhl k hotelu tak jsem Pavla poprosil, jestli by teďka nezkusil 2 kola, řekl, že to zkusí. Během jeho prvního kola na něj přišla určitě krize a bylo to jeho vůbec nejhorší kolo. Když přiběhl, vypadal opravdu, že na druhé se mu nechce, ale já jsem nebyl vůbec ready. Jediné, co mu zbývalo, bylo dát si Brufen, jídlo a vyrazit na další kolo. Ještě v dáli jsem slyšel nadávky na moji adresu a vůbec se mu nedivím. Ale jeho ho vybičovala a 2. Kolo zvládal za 1:25 neskutečně.

Do konce jsme se už střídali pravidelně a nakonec jsme místo vysněných 13 okruhů stihli Lysou oběhat 15x. Po tom posledním jsme měli ještě více jak hodinku a mohli ještě zkusit se vydrápat na vrcholek, ale vzápětí jsme si s Pavlem vyměnili pohledy, že nikomu se tam nahoru za boha nechce. Nemělo to už ani smysl, páč bychom tím nic v celkovém pořadí nevyřešili.

Celkově to ze 137 týmů, které startovaly, stačilo na 7. místo celkově a v naší kategorii mužů do 30-ti let jsme se umístili na 2. místě. Dohromady jsme s Pavlem ušli 150 km a nastoupali více jak 11000 metrů. Nakonec jsme byli s výsledkem spokojeni, páč podmínky byli opravdu extrémní a na vítězné štafety jsme opravdu neměli. Nejvíce bych chtěl poblahopřát všem jednotlivcům, kteří se pustili do toho závodu na vlastní pěst a strávili někdy i celých 24 hodin na trase. Což samozřejmě některým pomohlo a předvedli neskutečné výkony, jako třeba vítězný Zbyněk Cypra se svými 14 okruhy.