Týništské šlápoty aneb ztraceni v polském značení

Na tenhle závod jsem se obzvlášt těšil, pač je to poslední ostrá příprava na B7 a 5BV, navíc opět závod organizačně spadal pod Olafova křídla a celý jeho organizační tým, takže volba byla jasná.

Páteční výjezd směr Staré Město pod Sněžníkem, odkud se mělo začínat, byl poznamenám trošku nepříznivým počasím, ale v Zábřehu jsme se sešli s velkou skupinkou dálkoplazů a všichni jsme se nemohli dočkat Olafova startovního hvizdu.

Po příjezdu do Starého Města, kde mimochodem končilo snad úplně všechno včetně kolejí, se za námi objevil masív Kralického Sněžníku, který byl celý oparu, k tomu když se přidalo 3-denní urputný déšť uvědomil jsem si, že zase tak „obyčejný“ závod to nebude. V místním kulturním domě, kde jsme měli zázemí, už čekala další část závodníků, všichni s perfektní náladou, to každého nakoplo a všichni se těšili na start v rámci místní pouti. Po mém klasickém rituálu 2 Red Bullech a jednom balíčků sušenek, jsem už jen čekal na start 21. ročníku Týnišťských šlápot.

Olaf zavelel a všichni jsme vyrazili směr Kralický Sněžník, který ležel asi 18 km od nás, nikdo ani ve snu nečekal, co nás po cestě čeká. Začalo jít do tuhého, když se začala zvedat cesta a na ní místo občasných kaluží začala téct souvislá vrstva vody, normální potok. Nevím proč jsem si naivně myslel, že bych konečně jeden závod mohl dojít suchou nohou. Na konci cesty byla první kontrola, kterou Kostík už předběhl, naštěstí my ji stihli. Teďka čekala opravdu drsná část trasy, kdy jsme asi 4x přecházeli rozvodněný potok a doufám, že mě nikdo neslyšel, čím vším jsem místní oblast nazval ☺.

Totálně promočení jsme se konečně dostali na stezku na Kralický Sněžník, kde pro změnu byla nehorázná zima, takhle jsem se v polovině července ještě neklepal, údajně nahoře byly 3°C to na tričko moc nebylo, tak jsme rychle seběhli do polské části závodu. Dali jsme se dohromady s Kostíkem, řekli si, že víc hlav víc ví a poběžíme spolu, chvíli za náma byli Honza Suchomel s Michalem Novákem. Na další kontrole, jsme měli pár minutový náskok, ale ten jsme samozřejmě několikrát ztratili, jelikož jsme neměli ani jeden svůj orientační den. Prostě kdo nemá v hlavě nebo v mapě nebo na GPSce musí mít prostě v nohách. Takže se několikrát teda hlavně v Polsku stalo, že jsme si daleko zaběhli a z prvního místa, jsme se najednou propadli na 6. To mi hrálo dost na psychiku a dostal krizi, nechal jsem Kostěje běžet, vyndal jsem si čokoládu a jedl a kochal se Polskem ☺.

Po chvíli všechno ustrnulo a já se kousl a běžel dál, na další kontrole jsem teda zjistil, že nejsou zase tolik přede mnou a mají náskok asi 10 minut, tak jsem hecl a před Orlickými horami, kde byla i půlka závodu a 58 km za náma jsme sešli asi v 7 lidech. Z Orlického Záhoří na denní část trasy, už jsem to zkusil trošku rozkouskovat, Kostík mě hnedka předběhl a běžel si svůj závod, já se tahal chvíli s Jarkem Hrabicou a Kubou Hájkem, zkušenými závodníky. Po 15 km se mi je nakonec podařilo utrhnout, ale samozřejmě jsem posléze dost zabloudil a do předposlední kontroly, která byla 20 km před cílem, jsme dorazili první 4 závodníci v opět velmi malých minutových rozestupech.

Teďka už nezbývalo nic jiného, než kopnout do sebe plechovku RB k tomu brufem (ještě že nebyla dopingovka na konci ☺) a vyrážel jsem na poslední štaci. V nohách 85 km neběželo se zrovna lehce, ale naštěstí tahle část trati už nebyla orientačně ani fyzicky náročná, i když zase Olafův závěrečný kopeček tam byl. A posledních necelých 20 km jsem zvládl za 2:10, což zase tak špatné nebylo. A V cíli už čekal i Kostík i celý organizační tým a s konečným druhým místem a časem 15:16 jsem byl nakonec velmi spokojený, na to jak celý závod probíhal a o kolik jsme si s Kostíkem naběhli, to byl nakonec velký úspěch pro nás oba.

Rád bych opět poděkoval všem, kdo se podíleli na organizaci závodu a hlavně i všem závodníkům, díky kterým byla po celou dobu skvělá nálada. Nemůžu se dočkat příštího ročníku, doufám, že se na něm zase všichni uvidíme ;)