7. ročník Horského běhu na Lysou horu 2011

Během loňských závodů B7 a 5BV jsem poznal, že mojí největší slabinou je výstup do kopce. Tam jsme hodně tratili a museli to pak dohánět na rovinkách a sebězích. V průběhu zimy jsem se proto soustředil hlavně na tuhle část a snažil se natrénovat, co se dalo. Závod nazvaný Horský Běh na Lysou horu byl ideálním příležitostí jak zjistit, jak se mi to povedlo. Lákal jsem i Honzu, abychom měli jistotu, že prapor XRNNRS.CZ bude vlát vysoko. Bohužel nemohl, tak jsem čest našich barev hájil sám.

Jak byl konec května krásný, tak večer před závodem 27. května začalo v Praze pršet a déšť jsem s sebou dovezl až do Frýdku. Přes noc neustal, byla zima, a tak jsem hádal, kolik běžců z tří stovek přihlášených to vzdá. Nakonec asi nikdo, startovní pole čítalo dokonce přes 300 jmen.

Start závodu byl na fotbalovém hřišti v Ostravici. Odtamtud jsem na Lysou snad v životě nešel, takže netuším, co přesně mě čeká. Vím jen, že na 9,2 kilometrech nastoupáme 927 metrů.

Je jedenáct, přestává pršet a závod začíná. Start byl takový rozpačitý, v tom davu nikdo neslyšel žádný výstřel ani jiný signál. Jen se lidi před námi začali rozbíhat, tak jsme se rozběhli taky. Už v prvních metrem mi bylo jasné, že tempo bude hodně vysoké. První dva kilometry vedly úzkými lesními cestami, ale pořád po rovině. Lidem kolem mě jsem skoro nestačil, ale zpomalit by znamenalo být převálcován zezadu, všichni do toho šli naplno.

První stoupání bylo relativně mírné, ale brzy se změnilo v takové, kde já už jsem běžet nedokázal. Byl jsem ale asi jediný a kolem mě se valil jeden běžec za druhým. Nechápal jsem.

Pak přišlo několik rovnějších úseků, kde se dalo běžet rychleji a nabrat ztracené síly. Tady jsem se ostatním vyrovnal a pár lidí dokonce předběhl. To byla ale až do cíle má poslední radost. V dalších kopcích jsem opět jenom sledoval záda rychlejších běžců.

Kolem 8. kilometru mě navíc kousla křeč do levého lýtka. Bylo to naštěstí jen na zlomek vteřiny, ale při každém dalším kroku jsem ji pořád cítil.

Do cíle jsem doběhl jako 230. s časem 1:18:25 a více než půlhodinovou ztrátou na vítěze. Nic moc povzbudivá čísla do nové sezóny.